בחירת בית אבות סיעודי

מיהו סיעודי?

חולה סיעודי הוא אדם שאינו מסוגל לבצע את פעולות היום יום הבסיסיות באופן עצמאי כתוצאה מבעיות רפואיות, והוא נזקק לסיוע בביצוען. הכוונה היא לפעולות הבסיסיות ביותר, כגון: קימה, החלפת בגדים, שכיבה, רחצה, אכילה ושתייה.

על פי משרד הבריאות ההגדרה למטופל סיעודי הינה: “מטופל מוגדר כסיעודי כאשר מתקיימים בו שני התנאים הבאים:
א) מצב בריאותו ותפקודו ירודים כתוצאה ממחלה כרונית או מליקוי קבוע גופני או מנטלי, והוא סובל מבעיות רפואיות הדורשות מעקב רפואי מיומן במסגרת בעלת אופי רפואי לתקופה ממושכת.
ב) מתקיים בו אחד או יותר מהמצבים להלן: הוא מרותק למיטה או לעגלת נכים אין לו שליטה על סוגרים הוא מתהלך בקושי רק עקב פתולוגיה או סיבוכי מחלות”.

מיהו סיעודי?

אבחון סיעודי

אבחון סיעודי הוא תהליך לא פשוט ותוצאותיו נשלטות ע”י הביטוח הלאומי ברוב המקרים.
ההגדרה הרשמית לאבחנה היא: “אבחנה סיעודית היא שיפוט קליני אודות תגובות של אדם, משפחה או קהילה לבעיות בריאות או תהליכי חיים קיימים או פוטנציאליים. אבחנה סיעודית מספקת את הבסיס לבחירת התערבות סיעודית על מנת להשיג את היעדים להם אחראים אנשי הסיעוד.”

לומר, מדובר בתהליך בעל סדר לוגי לפתרון בעיות, הבא ליישם טיפול סיעודי כך שצורכי המטופל לטיפול כזה מקבלים מענה כוללני ויעיל. לכן אבחון סיעודי נעשה בשני מישורים על מנת לקבוע עד כמה המועמד נדרש לעזרה: אבחנות קיימות ואבחנות פוטנציאליות. אבחנות קיימות מייצגות מצב רפואי אשר אומת, לעומת אבחנות פוטנציאליות, כאשר בשיפוט הקליני מראה כי אדם בסיכון גבוהה יותר (פגיע יותר) לפתח את הבעיה מאשר אחרים.

מיהו סיעודי?

תהליך האבחון הסיעודי הוא מורכב ודורש אבחון סטטוס רפואי.

הוא מורכב מ 5 שלבים:
אומדן – איסוף מידע קיים הקשור לחולה באופן שיטתי 
אבחנה – הגדרה של אבחנות סיעודיות על סמך המידע הנאמד
תכנון – בניית תוכנית טיפולית לפתרון האבחנה הסיעודית שנקבע 
התערבות – יישום התוכנית הטיפולית 
הערכה – הערכת יעילות הטיפול

 

קבלת סטטוס של מטופל סיעודי וכן הנלווה לו נקבעת בשלב האומדן. האומדן נעשה באמצעות ראיון עם המועמד ומשפחתו, הסתכלות ובדיקה גופנית של הצוות הרפואי, ובדיקות עזר במקרה הצורך. הראיון נותן לנו את כלל המידע הסובייקטיבי אודות המועד, מצבו ותחושותיו לצד הוכחות אובייקטיביות למצב זה שנקבל בשלב הבדיקה הגופנית.

בשלב הראיון אנו מנסים להבין מהמטופל מה הם חוסנו, חולשותיו, תפיסותיו מהתנסות. במסגרת איסוף הנתונים נבדקים דפוסי פעילות (התנהלות בריאותית, דפוס תזונתי מטבוליים, דפוס הפרשות, פעילות, שינה, מיניות, התמודדות וסבילות לסטרס, דפוסי ידע/תפיסה, תפיסה עצמית, דפוסי הרגלים ואמונות, תפקידים ויחסים בין אישיים) זאת בכדי להבין את צרכיו הפיזיולוגיים, צרכי ביטחון ובטיחות לצד שאר צרכיו של המועמד.

לצורך בדיקה תפקודית ראשונית, יתבצע ביקור ביתי ע”י אחות אשר תבדוק את מצבו של המועמד לבית אבות. תהליך הבדיקה: 

הסבר – האחות תסביר למועמד ולמלוו על תהליך הבדיקה, ויענה על שאלות.
איסוף מידע – ראיון.
בדיקה מעשית – במידת הצורך, אם אין אפשרות לקבוע את יכולת המועמד לבצע פעולות הקשורות לתפקודו ביומיומי אך ורק מהסתכלות, יתכן המועמד יתבקש להגים חלק מהפעולות כגון: הלבשת בגד על בגד, רחיצת ידיים, חימום ארוחה והגשתה.
סיכום – המעריך יסכם את הביקור, וישאיר דף הסבר והמצלות. לאחר מכן יעביר לביטוח הלאומי את תוצאות הבדיקה.

*שימו לב! מי שמלאו לו  90 יכול לבחור אם להיבדק ע”י נציג של הביטוח הלאומי או ע”י מומחה גריאטריה.

המבחן הנפוץ ביותר לקראת קבלת גמלת סיעוד על פי חוק הסיעוד הינו מבחן ה ADL. במבחן זה המועמד נדרש לבצע פעולות בכוחות עצמו (כגון פעולות כמו קימה/שכיבה, רחצה, לבוש, אכילה/שתיה, ניידות, שליטה על סוגרים) על מנת להגדיר את רמת תפקודו. 

מבחן זה הינו חלק מהקריטריונים לקבלת הגמלה אך אינו היחידי. על מנת לקבוע את רמת התפקוד, כל מועמד נמדד באמצעות שיטת ניקוד, כאשר גובה הגמלה נקבע על ידי הניקוד הסופי.
על כל קריטריון נפרד ניתן ליצבור עד 8 נקודות, כאשר הניקוד המקסימלי אליו ניתן להגיע הוא 16.5. החל מ 2.5 נקודות המועמד זכאי לגמלה חלקית, ורק מועמדים המקבלית ניקוד של  6.5 ומעלה זכאים לגמלה מלאה. 

שימו לב, במקרים מסויימים ניתן לקיים מבחן תלות חוזר ביוזמתכם או לבקשת הביטוח הלאומי. חשוב לערוך מבחן זה כאשר מצבו של המועמד מדרדר, זאת מפני שתוצאות המבחן החוזר יכולות להביא גם להפחתה או לשלילה של הזכאות לקבלת גמלת סיעוד.

מעבר לבית אבות סיעודי

הצרכים המיוחדים של החולה הסיעודי מקשים מאוד על המשפחה. השגחה צמודה היא הרבה יותר מעבודה במשרה מלאה ולא כל אחד מסוגל להתמסר לזה, הן בגלל הקושי הפיזי, אך גם הקושי הנפשי משחק תפקיד.
מסיבה זו משפחות רבות מחליטות לשלוח את יקיריהן למוסד סיעודי, כמו בית אבות סיעודי. אלו הם המקומות בהם החולים יכולים לקבל השגחה צמודה ואת הטיפול הסיעודי הטוב ביותר. למעשה, במוסד או בית אבות סיעודי ישנו צוות שלם אשר נותן מענה גם לבעיות אחרות ולא רק לצרכים הסיעודיים. במוסד סיעודי ניתן לקבל גם שירותים רפואיים ותמיכה סוציאלית שהיא חשובה מאוד.

משרד הבריאות מסייע באשפוז במוסד סיעודי לחולים סיעודיים ולתשושי נפש על ידי מתן “קוד”, שמשמועתו השתתפות בעלות של אשפוז במוסד הסיעודי.

על מנת לקבל “קוד” אשפוז ממשרד הבריאות, חייב המועמד לגמלה לעמוד בקריטריונים המבוססים על ירידה משמעותית בתפקוד. המועמד או בני משפחתו נדרשים להציג אישורים על מצבו התפקודי הקשה של הקשיש והקושי שלו ביצוע פעולות יום-יומיות. חשוב לזכור שהקוד ניתן גם בהתאם למצבו הכלכלי של הזקן ולא רק בהתאם למצבו התפקודי. ​

 

036428666 0537709217 025661466

יצירת קשר לסיוע במציאת בית אבות