בחירת בית אבות

מהי תשישות נפש?

כמו שנאמר לפני כן, המונח תשושי נפש מתייחס לאלו אשר סובלים מבעיות תפקודיות קשות הנובעות מירידה בתפקודי המוח, בזמן שיתכן ואין כל בעיה בתפקוד הפיזי.

לדוגמא, מי שסובל מבעיות תפקודיות אך ורק בשל פגיעה פיזית, אך יכולותיו הקוגניטיביות לא נפגעו, אינו תשוש נפש.

מהי תשישות נפש?

המונח “תשישות נפש” נובע מתוך הגדרה משפטית ברורה: “אדם מתהלך הסובל מירידה משמעותית בתפקוד המוח (ירידה קוגניטיבית) במישור הזיכרון, התמצאות ואינטלקט במידה כזאת, שהוא זקוק לעזרה מלאה בפעילות היום יום, לרבות רחצה, הלבשה, אכילה, שימוש השירותים (עקב אי שליטה על סוגרים), בכוונה בניידות והשגחה על בטיחותו בכל שעות היממה.

"מכאן שתשושי נפש אינם מסוגלים לתפקד באופן עצמאי ונזקקים לאפוטרופוס".

מחלות שונות יכולות להפוך את בני הגיל השלישי לתשושי נפש, ואחת מהן היא מחלת האלצהיימר. מגבול מסוים של אלצהיימר, האדם כבר מוגדר כבעל דמנציה.

מחלת האלצהיימר מאופיינת בהרס מתמשך של תאי המוח. בעיקרה מביאה לפגיעה בזיכרון לטווח קצר, פגיעה בשפה, התמצאות במרחב, בתפקודים הצורכים התנהלות ברמה גבוהה ואף פגיעה באישיות (כמו אגרסיביות, התנהגות לא נאותה, עצבות וכו’). חולי אלצהיימר לעתים הולכים לאיבוד ונמצאים במקום כלשהו מבלי שהם יודעים כיצד הגיעו לשם.

כמו כן, דפוסי התנהגותם נשכחים, הם שוכחים שמות, פרצופים ומקומות, דבר המעמיד אותם בסכנה. מחלת אלצהיימר שמה את החולה במסלול הידרדרות קשה, הן עבורו והן עבור משפחתו. ללא טיפול מתאים, עלולה המחלה להתפתח לדמנציה בתוך 8-10 שנים ומשם הדרך לתשישות נפש היא קצרה.

דמנציה היא תסמונת המאופיינת בהפרעות בתפקודים שכליים, בעיקר בזכרון ובשינויים באישיות ובתפקוד היומיומי. כבר לקראת גיל 80 לוקים במחלה, כאשר מחצית מהם הינם הידרדרות של מחלת האלצהיימר. התופעות המאפיינות את הדמנציה הן בעיקרן פסיכולוגיות הכוללות חרדה, דיכאון, הזיות וכו’.

לצד שינויים בהתנהגות הבאים לידי ביטוי בתוקפנות פיזית ועויינות, אי-שקט ושוטטות, חוסר שליטה וריסון דחפים, אגירת חפצים, אלימות מילולית ועוד. השינויים ההתנהגותיים לצד שיפוט לקוי המתפתח אצל חולים מסוג עלולים לסכן לא רק אותם אך גם אנשים השוהים בסביבה.

אבחון תשישות נפש

חשוב לאבחן מחלות אלו בהקדם על מנת להעניק להם את תשומת הלב והטיפול הנכון. אבחון מסוג זה מתבסס על איסוף מידע ממספר גורמים הכוללים את החולה, משפחתו וחוות דעת רפואיות. כל זה נמדד ונבדק באמצעות שאלון מצב מנטלי (MSQ), כאשר מאובחנת רמה כלשהי של בלבול בשאלון הראשון, מתווספים אליו שאלוני משנה מקיפים יותר.

הנפוץ מבין שאלוני המשנה נקרא מיני-מנטל. הוא כולל בתוכו בדיקה הנוגעת לתפיסה של זמן, מקום, זיכרון, ריכוז, כישורי שפה, והבנת הוראות מורכבות.

מהי תשישות נפש?

חשיבותו של אבחון זה הינה בעלת משקל כבד, באשר הוא זה שקובע האם הקשיש מסוגל להישאר בביתו או שהוא זקוק למוסד אשר יעניק לו טיפול הולם, עזרה סיעודית והגנה; והאם זקוק לאפוטרופוס שיהיה בעל הסמכות לקבלת החלטות וטיפולים.

בתי אבות לתשושי נפש

כאשר אחד מהוריכם חולה במחלת האלצהיימר הדבר דורש התארגנות והכנה מצדכם באופן מידי. הסימפטומים הולכים ומחמירים עם הזמן וישנו צורך במציאת מסגרת טיפולית.

האפשרויות הן העסקת מטפל 24 שעות ביממה וטיפול במסגרת הביתית או בבית אבות לתשושי נפש. בתי האבות בהם ישנה מחלקה לתשושי נפש הם בהחלט פתרון טוב עבור הצרכים של החולה.

מהי תשישות נפש?

בתי אבות המחזיקים מחלקה מסוג זה, חייבים רישיון מיוחד מטעם משרד הבריאות, והם מתנהלים תחת פיקוחו. מחלקות אלו צריכות להעמיד לרשות הדיירים מענה רפואי מלא הכולל רופאים, אחיות ופיזיותרפיסטים לכל אורך שעות היממה, ולצד טיפול סיעודי מלא ועזרה קבועה בביצוע פעולות היום יום.

ההחלטה לעבור לבית אבות היא אינה החלטה פשוטה, אך כאשר תשוש נפש נזקק לסיוע צמוד, שעות ביממה וכוחו לספק24 בית אבות הוא המקום בו ניתן לקבל את הטיפול הטוב ביותר, הפועל ליקיריכם תחושת ביטחון מעל הכל וסיפוק לצרכיו הרפואיים והחברתיים כאחד.

טופס ליצירת קשר

יצירת קשר לסיוע בחינם במציאת בית אבות

מקרים דחופים: 053-770-9217

(נא לציין דחוף)

הודעה קולית:
02-566-1466

(נא לציין טלפון לחזרה)

משלוח פקס:
153-2566-1466