מיצוי זכויות
פתרונות מימון "קוד" משרד הבריאות "טרום קוד"

כמה עולה בית אבות?

איך משיגים מימון?

​תהליך החיפוש אחר פתרון הדיור המתאים ביותר דורש זמן רב והוצאה כספית גבוהה – ולא כולם יכולים לעמוד בכך.

עלות בית אבות לעצמאיים / תשושים: החל מ-₪8,000
עלות בית אבות לתשושי נפש / סיעודיים: החל מ-₪13,000

לשם כך קיים "קוד משרד הבריאות": מסמך הניתן מטעם משרד הבריאות, המאשר סיוע במימון מלא או חלקי עבור בתי אבות סיעודיים / בתי אבות לתשושי נפש.
במקרים מסוימים אף ניתן לקבל "טרום קוד" ולהיכנס מיידית לבית האבות – עוד לפני קבלת המימון ממשרד הבריאות.

התמודדות עם חולה סיעודי או תשוש נפש היא דבר קשה עבור המשפחה כולה.
ראשית, לא קל עבורנו לראות כיצד הורינו מאבדים את עצמם, עצמאותם ומתקשים לבצע פעולות בסיסיות כמו לאכול, ללכת שירותים לבדם או להחליף בגדים. כמובן שזה יוצר גם מבוכה לא קטנה עבור הורינו.

מעבר לקושי הנפשי של התמודדות עם מצב סיעודי, קיים גם הצורך לתת מענה לבעיות עצמן, דבר הגוזל זמן ומשאבים רבים. לצד זה חיי המשפחה הרגילים צריכים להמשיך להתקיים.

התמודדות עם תשישות נפש או מצב סיעודי, הינה ארוכה וממושכת. אם מדובר באלצהיימר או דימנציה, המשפחה חווה הידרדרות איטית ומתמשכת בתפקודים הקוגניטיביים של החולה במשך השנים. המצב מביא עמו עומס רב למשפחה הנובע מן הצורך להתמודד עם השינויים הרבים המתרחשים בתפקוד החולה: הן מבחינת התמודדות פיזית יומיומית מול תפקוד ירוד, והן מבחינה רגשית הנובע מן העובדה שגם אנחנו נשכחים מעולמו של הורינו היקר. בקרב החולה מתפתחת תלות וללא טיפול הולם הוא עלול להידרדר למצב של הזנחה עצמית, שעלול להוביל לבעיות בריאותיות ונפשיות קשות. בדומה לכך ישנה תלות נוספת שמתפתחת, תחושת ביטחונם ושביעות רצונם תלויה גם כן במטפל שלהם ועלולים להיות רעועים במידה והלוקה במחלה אינו מטופל בהתאם.

כאשר ישנו חולה סיעודי, המשפחה נדרשת להעניק לו בעיקר טיפול פיזי. אין הכוונה לטיפול רפואי אלא טיפול בצרכיו כמו האכלה, הלבשה, רחצה, החתלה ועוד. לצד הטיפול הפיזי חשוב לתת לחולה גם תמיכה נפשית חזקה, דבר לא קל כאשר חולים דמנטיים נוטים למצבי רוח והתקפי זעם.
רבים, בעקבות מצבם הרפואי, מגיעים למצב סיעודי. וכאשר מדובר באחד מבני המשפחה, אשר מאבד את עצמאותו, זהו מצב קשה המצריך כוחות נפשיים רבים וחשוב שהמשפחה תתמודד עם זה יחדיו.

אז מהן ההחלטות הקשות שצריכה לקבל המשפחה ומהן הזכויות של החולה סיעודי ותשוש הנפש?

כאשר המצב מגיע לסיעוד או תשישות נפש ההתמודדות בתא המשפחתי הופכת לקשה מיום ליום. כאשר הקשיש נזקק לעזרה בפעולות היום-יום, והמשפחה זקוקה לפחות ליד מסייעת אם לא לעוד נפש בבית או כמה שעות ביממה בכדי לשמור על יציבותו של יקיריהם. בכדי לאפשר כל זאת או פתרון חלופי נוח למשפחות הרבות שזקוקות לסיוע כספי, חוק הביטוח הסיעודי של הביטוח הלאומי נותן מימון לקשיש בגיל פרישתו אותו ניתן לקבל בסכום כסף אותו תוציאו על צרכיכם או להיעזר בשירותים הנכללים בסל הבריאות.
משרד הבריאות מסייע במימון אשפוז במוסד סיעודי לחולים סיעודיים ולתשושי נפש. הסיוע ניתן לפי החלטת הביטוח הלאומי, המתקבלת על פי קריטריונים נוקשים של יכולת (מצבו) החולה ומשפחתו. במקרה בו ההחלטה היא חיובית ניתן “קוד” למועמד.

מהו “קוד” משרד הבריאות?

 קוד משרד הבריאות הנו מסמך מיוחד אשר מקבלים אותו ממשרד הבריאות אשר בעזרתו תוכל לקבל מימון חלקי או מימון מלא בין אם הקשיש זקוק לבית אבות סיעודי, או בית אבות לתשושי נפש או לתשושים בלבד. 

 הקוד, או הסיוע במימון מותנה בהגדרת המטופל המועמד לאשפוז ממושך כסיעודי או כתשוש נפש על ידי רופא גריאטר מחוזי ב”וועדת סיווג” מטעם משרד הבריאות, וכן מותנת בהשתתפות המטופל ובני משפחתו בעלות האשפוז. 

 משרד הבריאות מתוקף תפקידו מסייע במימון, ומשלים את דמי השתתפות למחיר של קוד. אך חשוב לדעת שהקוד יהיה מלווה, בהשתתפות עצמית9,500 במקרים שבהם ההכנסות גבוהות מ  גבוהה. אך למרות זאת ישנם רבים שמעוניינים בקבלת קוד זה, אפילו בהשתתפות עצמית מלאה מפני שקוד זה מעניק להם, הגנה משמעותית מפני עליית מחירים עתידית כמו כן הוא מאפשר להם להיכנס לבתי אבות, שחורגים מיכולתם הכלכלית  בהרשמה עצמית. 

₪ 10,000 בתי אבות שעובדים עם הקוד של משרד הבריאות מקבלים ממנו מימון של עד  כשהקשיש נמצא עומד בכל הקריטריונים של הסיוע הוא נכנס לבית אבות לאחר התהליך של קבלת הקוד, לאחר מכן משרד הבריאות מנכה ודורש ממנו ומבני משפחתו סכום של השתתפות עצמית בהתאם ליכולת הכלכלית שלהם. הסכום שיידרש מהם נקבע על ידי ועדה כספית שבודקת את כספי הכנסותיו חסכונותיו, ונכסיו השונים. כמו כן נערכת בדיקה מקיפה של הכנסותיהם החודשיות של ילדיו הבגירים. הכנסותיהם לא יבדקו במידה והצהירו משפטית כי אין להם כל קשר להוריהם ,או שאינם גרים בארץ. 

 לאחר קביעת גובה השתתפות העצמית. בהתאם להכנסות שנמצאו נערכת חתימת חוזה בינם לבין בית האבות. 

על הקשיש או בני משפחתו לפנות על משרד הבריאות באמצעות הגשת מסמכים מתאימים במטרה לפתוח בקשה לקבלת “קוד”. הגשה ואישור של בקשה כזו לוקחת בערך כשלושה חודשים לכן על הקשיש או בני משפחתו לבדוק שישנו שיתוף פעולה בין כל הגורמים שמטפלים בתיק, כמו כן בדיקה של מסמכים רפואיים ומסמכים נלווים כדי למנוע עיכובים מיותרים.
ימי עבודה מרגע הגשת הפנייה הראשונה ועד25 בהנחה שאין עיקובים, משך התהליך הינו האשפוז. כמובן, כמוזכר קודם לכן, תקופה זו תלויה בקצב מסירת המסמכים הדרושים.

איך מבקשים “קוד”? 

  יש להגיש פניה למלקה למחלות ממושכות בלשכת הבריאות באיזור מגורי המועמד.   הגשת המסמכים הנדרשים למשרד הבריאות.   פגישה של בני המשפחה עם אחות ועובדת סוציאלית מטעם משרד הבריאות.   הגדרת סטטוס המועמד לאשפוז כסיעודי או תשוש נפש.   בחירת בית אבות מתוך רשימת בתי האבות הממומנים על ידי משרד הבריאות.   חישוב השתתפות המשפחה במימון בית האבות.   התחייבות המשפחה לתשלום.   מעבר לבית האבות. 

המסמכים הנדרשים להגשת בקשה לקוד:
שאלון מידע רפואי שמרכז את מצבו של הקשיש חתום בידי רופא או אחות. תצלום ת.ז+ ספח סיכומי מחלה טפסים רפואיים מהשנה האחרונה. מכתב שמפרט את מצבו שנכתב על ידי עובד סוציאלי או פסיכוגריאטר.

”טרום קוד“

במקרים חריגים בהם יש צורך גדול באשפוז מיידי של המועמד בבית אבות, ישנם בתי אבות המאפשרים סידור כספי בנקרא “טרום קוד”, עד לקבלת ה”קוד” הסופי. הסכום שיקבע לתשלום מצידו של המועמד יהיה סמלי, בהתאם ליכולותיו וליכוליה של משפחתו, זאת מול יכולות ותנאי בית האבות. התהליך מותנה בשהייה של שנה לפחות מרגע בו המועמד יקבל את ה”קוד” הסופי בסיום התהליך מול משרד הבריאות.

036428666 0537709217 025661466

יצירת קשר לסיוע במציאת בית אבות